Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Jaź

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Jaź

Łac: Leuciscus idus




      Jaź należy do rodziny karpiowatych, jest rybą słodkowodną. Jaź jest poławiany gospodarczo oraz prze wędkarzy. Jaź jest hodowany jako ryba dekoracyjna, złota odmiana jazia tzw. złota orfa lub złoty jaź w stawach, sadzawkach parkowych oraz w oczkach ogrodowych (czyli w małych zbiornikach wodnych robionych dla ozdoby na prywatnych terenach przydomowych). Ciało ryby jest barwy pomarańczowej lub czerwonej, zaś brzuch ma barwę białą. Jaź posiada duże wymagania tlenowe, o wiele wyższe niż złota rybka, dlatego trudno go hodować, a zwłaszcza rozmnażać. Jaź jest rybą która żyje od 10 do15 lat.

Galeria zdjęć 

Drapieżny jaźMały jaźJaź przy konarze drzewa

Informacje hodowlane 

Występowanie
      Jaź zamieszkuje tereny Europy na wschód od Renu oraz na północ do Alp i Azji. Jaź zamieszkuje w wodach płynących, jak również w słonawych wodach przy ujściach rzek, rzadziej można go spotkać w wodach stojących. Gatunek żyjący w samotności.

Wygląd
      Jaź ma mała głowę, jego otwór gębowy jest umiejscowiony na końcu, oczy duże. Grzbiet ryby posiada barwę szaroniebieską lub ciemnozieloną, boki ryby mają barwę srebrzystą, zaś brzuch ma barwę biała. Płetwy grzbietowe oraz ogonowe maja barwę szarą, zaś pozostałe mają barwę żółtawą lub czerwoną.


      Jaź osiąga długość ciała od 40cm do 50cm, maksymalna jego długość ciała może wynosić 80cm. Masa ciała wynosi od 2000g do 5000g. Ciało boczne ryby jest spłaszczone, nieco wygrzbiecone, znajdują się na nim małe łuski.

Rozmnażanie
      Jaź dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 lub 4 lat. Tarło przypada na kwiecień i czerwiec, podczas tych miesięcy ryby odbywają wędrówki w górę cieków. Jaź trze się w miejscach, w których jest piaszczyste lub żwirowe podłoże, czasem te miejsca mogą być także mocno zarośnięte. Ikra jest mocowana do podłoża lub do roślinności. U samców pojawia się wysypka tarłowa.

Pożywienie
      Jaź żywi się skorupiakami, mięczakami, owadami, czasami zjada także małe ryby.

Filmy 

Jaź

Sposoby zwalczania 

Ochrona
      Nie można łowić ryb do 25 cm, w ciągu jednej doby limit połowowy wynosi 5000g. Okresu ochronnego nie ma wyznaczonego.


Komentarze (0)