Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Maciej |  2013-02-17
Mam problem z lisem. Bardzo często podchodzi pod zabudowania, ostatnio widziałem go osobiście pod samą chlewnią. Boje się że może być wściekły, dlatego nie boi się ludzi i tak blisko podchodzi. Czy są jakieś służby odpowiedziale za usuwanie ...

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Ślepiec

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy

Ślepiec (Spalax microphthalmus)

Łac: Spalax microphthalmus




Ślepiec to ssakktóry zamieszkuje południowo-wschodnią Europę (Ukraina i Rosja). Ślepiec prowadzi podziemny a w szczególności nocny tryb życia (buszuje nocą podobnie jak chomiki).

Ślepiec jest gryzoniem o wadzę 1 kg, jak na tak ciężkiego gryzonia żyje długo tzn. około 20 lat. Naukowcy nigdy nie napotkali żadnego przedstawiciela ślepca chorego na nowotwór.

Odporność na raka to cecha charakterystyczna także gryzona z gatunku golca. Ślepiec i golec prowadzą podziemny tryb życia. Te dwa gatunki nie są ze sobą blisko spokrewnione.



Galeria zdjęć 

Ślepiec na drodzeKopce ślepcaŚlepiec przed norąŚlepiec w trawie

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Ślepiec zamieszkuje tereny wybrzeży Morza Śródziemnego. Można go spotkać na terenach stepowych, nie lubi przebywać w lasach. Najwięcej czasu spędza pod ziemią. Niekiedy można spotkać tego gryzonia na polach uprawnych, na których czyni duże szkody, niszczy rośliny uprawne.



Ślepiec przed norą
Ślepiec przed norą
WYGLĄD
Ślepiec ma ciało w kształcie walca. Ciało pokryte ma krótką miękką sierścią barwy szaro - żółtej. Oczy gryzonia są prawie w ogóle nie widoczne, zakryte są jego skorą na pyszczku. W ryciu korytarzy podziemnych pomaga mu bardzo mocna głowa oraz potężne siekacze (ślepiec ryje podziemne korytarze jak kret).
 • długość ciała około 15 - 30 cm
 • masa ciała około 370-570 g




  Ślepiec w trawie
  Ślepiec w trawie
  ROZMNAŻANIE
  Prawdopodobnie występuje jeden miot w roku, w którym samica rodzi 1-3 młode.



  POŻYWIENIE Zjada wyłącznie pokarm roślinny, a mianowicie podziemne części roślin. Czasem wychodzi na powierzchnię aby zjeść zielone części roślin.

  Filmy 

  Ślepiec kopiący norę

  Ślepiec


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 12 ->