Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Karczownik

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Karczownik (Arvicola amphibius)

Łac: Arvicola amphibius




     Karczownik jest gryzoniem zamieszkującym brzegi wód Europejskich oraz północnej i środkowej Azji. Może być niemiłym gościem w zagajnikach i szkółkach np. drzewnych.

     Karczownik zaznacza własne terytorium, wynosi ono 130 m, samicy jest znacznie mniejsze. Samiec podczas godów znaczy swój teren wydzieliną z bocznych gruczołów, przenosi ją na łapki i podczas chodzenia roznosi ją wszędzie tam gdzie podąża.

     Gryzoń posiada rozległe korytarze pod ziemią, w których znajdują się gniazda i magazyny. Gniazdo zawsze ma kształt kulisty, wyłożone jest trawą oraz innymi roślinami. Wejście do nory karczownika znajduje się przeważnie pod wodą. Gryzoń bardzo dobrze radzi sobie pod wodą, lubi nurkować. Jest bardzo aktywny podczas dnia i nocy.

     Ilość osobników tego gatunku jest zmienny, jeśli mają sporo pożywienia może być ich bardzo dużo na danym terenie, wtedy mogą powodować duże szkody w rolnictwie.



Galeria zdjęć 

Biegnący karczownikKarczownik w trawiePływający karczownikKarczownik na łace

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE

      Na terenach Europy Środkowej karczownik prowadzi podobny tryb życia do kreta. Gryzonie lubią przebywać na terenach zielonych, zalesionych polanach, łąkach oraz polach. Jeśli karczownik zasiedli się np. w sadach, sadownik nie jest w sanie ich zauważyć, udaję się to mu dopiero gdy zauważy szkody powstałe na drzewach, w wyniku przegryzania ich korzeni.



WYGLĄD

     Karczowniki dzielą się na dwie grupy. jedna żyje na lądzie, w sadzach, lasach itd.; druga zaś prowadzi ziemnowodny tryb życia nad jeziorami lub rzekamig.
Długość ciała gryzonia wraz z głową wynosi od 16 do 22 cm, ogon ma długość około 10 - 15 cm. Masa ciała wynosi od 70 do 180.



Karczownik na łace
Karczownik na łace
ROZMNAŻANIE

      Karczownik do rozrodu przystępuje w lutym bądź w marcu, jest to w dużej mierze zależne od panujących w tym okresie warunków atmosferycznych (rozród trwa od lata do zimy). Ciąża trwa od 20 do 22 dni. Samica na świat wydaje od 3 do 5 miotów w ciągu jednego roku, w jednym miocie może być nawet 11 młodych. Niekiedy młode z pierwszego miotu są dolne do rozrodu już pod koniec lata tego samego roku.

Młode po upływie trzech dni, życia zaczynają obrastać sierścią, w 9 dniu życia otwierają oczy.Po 14 dniach młode są już całkowicie owłosione. Kiedy opuszczają gniazdo na zawsze rozstają się z rodzicami.

      Gryzonie nie żyją w dużych stadach. Osobniki, zamieszkujące tereny oddalone od wody, żyją najczęściej w stadach rodzinnych.



POŻYWIENIE

     Karczownik żywi się przeważnie trawami oraz roślinami rosnącymi w wodzie (stanowią one 80% pokarmu gryzonia). Nie gardzi także gałązkami, pączkami, korzonkami oraz owocami które spadły z drzewa.



Filmy 

Karczownik w lesie

Karczownik na stawie

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Karczownik jest częściowo chroniony z wyjątkiem sadów, ogrodów oraz upraw leśnych, wymieniany na czerwonej liście IUCN - kategoria zagrożenia LC.

      W przypadku zwiększonej liczebności może być szkodnikiem pól uprawnych, sadów, szkółek oraz młodników. Nory i kopce ziemi usypane przez karczowniki mogą być mylone z efektami działalności kreta europejskiego.

Na karczowniki można stosować wiele typów pułapek. Najbardziej prymitywnymi pułapkami, do których można złapać praktycznie wszystkie gatunki gryzoni, są naczynia (pojemniki) o gładkich ściankach, wkopane w ziemię otworem do góry. Zdecydowanie lepszym sposobem na pozbycie się niechcianego gościa jest pułapka zatrzaskowa (gilotynka). Jest skuteczna w przypadku praktycznie każdego gatunku gryzoni, oczywiście pod warunkiem założenia odpowiedniej przynęty.

      W walce z naszym uporczywym gościem można także użyć elektroniczne odstraszaczacze na gryzonie. Nie są to urządzenia służące do łapania szkodników ale jedynie do ich odstraszania. Głównie stosuje się je w ogrodach, w celu wypłoszenia kretów i nornic.


Komentarze (2)

Karczownik świetnie pływa | Darek  |  2015-08-20, 11:41:16
do Lusia. Karczownik świetnie pływa. W taki sam sposób jak spadł z deski może na nią wejść i po niej wyjść z wody. Opisz dokładniej swój sposób.

karczownik | Lusia  |  2015-05-01, 09:43:22
Wszystko co ktokolwiek i kiedykolwiek mi poradził stosowałam. Od 30 lat jest nieproszonym gościem w ogrodzie. Trucizny, świece, karbid, pułapki, kołatki, gwizdki elektroniczne to tylko doraźna sprawa. Ja mam jeszcze jeden sposób. Sprawdza się w czasie suchych dni. Mam basen z lustrem wody na poziomie minus 20 cm wyłożony folią. Kładę deskę ok 1 m. na wodzie, a drugi koniec przymocowuję na brzegu sznurkiem, by nie odpłynęła. Czasem i 2 sztuki w nocy się utopią. Wiem problematyczne, bo trzeba wodę usunąć ze zbiornika jeśli truposz karczownika mógł tam być dłużej niż 12 godzin. Jednego roku utopiłam aż 13 sztuk. Był względny spokój przez rok. Wtedy \"poświęciłam\" zbiornik na tę wojnę, a wodę do podlewania używałam z innego pojemnika.