Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Lipień pospolity

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Lipień pospolity (Thymallus thymallus)

Łac: Thymallus thymallus




      Lipień pospolity jest słodkowodną rybą z rodziny łososiokształtnej. Najchetniej przebywa w zimnej wodzie.

      Ryba tego gatunku niestey nie występuje w licznych grupach, mie stanowi także dużego znaczenia w jej połowach. Jest rybą przeważnie hodowaną w stawach hodowlanych. Jest wysoko ceniona przez licznych wędkarzy, łowiona głównie na sztuczną muchę. Lipień pospolity jest spotykany w różnych akwariach publicznych.



Galeria zdjęć 

Dorosły lipień pospolity Młody lipień pospolityZarys ciała ryby gatunku lipień pospolityRyby gatunku lipień pospolity

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Lipień występuje przeważnie na obszarze od zachodniej Walii, Francji i północnych Włoch aż do Morza Białego. Nie jest spotykany w południowej Europie oraz Irlandii. W Polsce zazwyczaj występuje w rzekach Pomorza, Karpat oraz Sudetów. Zamieszkuje głównie rzeki, rzadko spotykany jest w jeziorach. Latem można go zaobserwować na kamienistych płyciznach, zimą zawsze przenosi się do głębokich wód.

      Przebywa w niedużych stadach. Żyje około 4-5 lat, maksymalnie 14. Liczebność oraz rozmieszczenie tego gatunku ryb ze względu na krótkowieczność są zmienne. Ryby te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody.



WYGLĄD
      Lipień dorasta przeciętnie do 30-40, maksymalnie osiąga długość 60 cm długości. Rekord świata to 2,18, ale jego średnia waga nie przekracza 1 kg. Ciało ryby jest spłaszczone i posiada małą głowę. Otwór gębowy ryby jest niewielki posiadający drodne zęby. Szczęka górna jest trochę dłuższa od dolnej. Łuski ryby są duże bardzo mocno osadzone w skórze. Młode osobniki są koloru srebrzysto-jasnozielonego z niebieskawymi widocznymi plamami na bokach. Ryby starsze posiadają grzbiet szarozielony, zielonkawe boki oraz biały brzuch. Na bokach ciała tyba posiada ceimne smugi odpowiadające poszczególnym rzędom łusek. Lipień pospolity posiada nieparzystne płetwy w kolorze bladofioletowym, płetwa grzbietowa jest stosunkowo długa, wysoka oraz ozdobiona kilkoma rzędami czerwonych oraz czarnych plamek. Całe ciało ryby posiada metaliczny połysk. Płetwy takie jak - grzbietowa, odbytowa, i piersiowe są większe u samców niż u samic. Dymorfizm płciowy zaznacza się większymi rozmiarami samców oraz - w okresie godowym - ich jaskrawym ubarwieniem i powiększoną płetwą grzbietową.



POŻYWIENIE
      Lipień żywi się głównie larwami chruścików, jętek i innych owadów oraz owadami zbieranymi z powierzchni wody, a także mięczakami i innymi bezkręgowcami. Duże osobniki zjadają również ryby, a nawet ssaki.



ROZMNAŻANIE
      Samce dojrzewają płciowo w 2 lub 3 roku życia, a samice w 4 roku życia. Wiosną, w okresie tarła, lipień podejmuje krótkie wędrówki poszukując żwirowych lub kamienistych tarlisk z dobrze natlenioną wodą, które znajduje przeważnie w niedużych dopływach. Tarło obywa się w temperaturze od 6 do 8 °C. Ikra ma barwę bursztynową, jest zasypywana w piasku przez samca, który broni jej przez 2-3 tygodnie inkubacji. Często w jednym gnieździe składa jaja kilka samic.



Filmy 

Lipień pospolity

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
Okres ochronny - od 1 marca do 31 maja.


Komentarze (0)