Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Dorsz

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy

Dorsz

Lac: Gadus morhua


      Dorsz atlantycki jest nazywany r˘wniez dorszem lub watluszem. Nalezy do drapieznych ryb morskich. Jest najwiekszym przedstawicielem rodziny dorszowatych. Dorsz jest gatunkiem wedrownym wystepujacym w p˘lnocnej czesci Oceanu Atlantyckiego i w morzach p˘lnocnej Europy.

      W Polsce mianem dorsza okresla sie zwykle trzy podgatunki dorsza atlantyckiego, z kt˘rych najbardziej znanym jest dorsz baltycki. Ryby spokrewnione z dorszem atlantyckim sa:
- dorsz pacyficzny
- ogak
      Dorsz ma duze znaczenie w rozwoju cywilizacji jako latwo dostepna i pozywna ryba lowna wybrzezy p˘lnocnego Atlantyku. W przemysle rybnym wielu kraj˘w ciagle jest jedna z najwazniejszych polawianych ryb. W dzisiejszych czasach dorsz stal sie symbolem rybol˘wstwa ze wzgledu na przelowienie, szczeg˘lnie populacji w zachodnim Atlantyku oraz w Morzu P˘lnocnym i Baltyku. W Polsce jego polowy i zarzadzanie sa gl˘wnym problemem rybol˘wstwa i waznym tematem politycznym.

      Dorsz jest gatunkiem euryhalicznym, znosi r˘zny stopien zasolenia wody. Istnieja jednak obszary w Baltyku, np. Zatoka Botnicka, w kt˘rych ze wzgledu na zbyt niskie zasolenie dorsz nie wystepuje. Temperatury optymalne dla zycia i rozrodu to 2-7 řC. Mlode dorsze przebywaja w plytkich, przybrzeznych wodach, osobniki dorosle przebywaja na otwartym morzu. Zazwyczaj dorsz przebywa na glebokosci do 220 m, ale czasami schodzi nawet na 600 m.

Galeria zdjęć 

Dorsz w glebinachDorsz na kamieniachDorsze w glebinach
Dorsze w wiaderkuDorsz na dnie morzaDorsz na kamieniach DorszDorszeZlowione dorsze

Informacje hodowlane 

WYGLAD
      Dorsz posiada cialo wydluzone, w przekroju poprzecznym owalne. Glowa jego jest duza, szeroka, z wydluzonym pyskiem, na podbr˘dku znajduje sie widoczny pojedynczy, dobrze rozwiniety was. Pletwa oparta na symetrycznym szkielecie ogonowa jest pionowo scieta lub lekko wklesla. U dorsza wystepuja trzy wyraznie oddzielone pletwy grzbietowe i dwie r˘wniez wyraznie oddzielone pletwy odbytowe. Odcinek od krawedzi pyska dorsza do pierwszej pletwy grzbietowej jest mniejszy niz 1/3 dlugosci calkowitej. Pierwsza pletwa odbytowa zaczyna sie dokladnie pod poczatkiem drugiej pletwy grzbietowej. Pletwy brzuszne sa polozone przed pletwami piersiowymi. W pletwach dorsza nie wystepuja promienie twarde. Dorsz posiada wyraznie uwidoczniona, jasna linie boczna jest lukowato wygieta ponad pletwami piersiowymi oraz zachodzi na glowe. Cale cialo pokrywaja drobne, gleboko wrosniete luski cykloidalne.

Dorsz w glebinach
Dorsz w glebinach
      Stosunkowo duzy otw˘r gebowy drapieznika znajduje sie w polozeniu koncowym, z dolna szczeka nieco kr˘tsza od g˘rnej. Oczy dorsza sa sredniej wielkosci, okolo 1/2 dlugosci jego pyska. Pecherz plawny jest duzy i bardzo dobrze rozwiniety.

      Ubarwienie dorszy jest uzaleznione od podgatunku oraz od barw przewazajacych w ich miejscach zasiedlania. Grzbiet jest ciemny (od brazowego do zielonkawego lub szaro oliwkowego), boki dorsza sa nieco jasniejsze, a brzuch bialy. Grzbiet, wierzch glowy i boki drapieznika usiane sa licznymi ciemnymi widocznymi plamkami. Pletwy sa ciemne, szarooliwkowe, czasami na pletwach grzbietowych pojawiaja sie ciemniejsze, skosne pasma. Tecz˘wka jest srebrzysta lub zlotawa.

      Maksymalna dlugosc ciala dorsza atlantyckiego siega okolo 2 m, a dorsza baltyckiego okolo 1,3 m. Rekordowa dlugosc ciala dorsza atlantyckiego to 183 cm, jednak przecietna dlugosc ciala jest znacznie mniejsza, u dorsza zyjacego w Morzu P˘lnocnym wynosi okolo 30-80 cm, a w Baltyku okolo 30-70 cm. Przecietny ciezar dorsza wynosi okolo 0,8-2 kg, maksymalny moze wynosic okolo 40 kg.

Dorsz na kamieniach
Dorsz na kamieniach
ROZMNAZANIE
      W Morzu Baltyckim dojrzalosc plciowa samce osiagaja po 2-3 roku zycia, a samice po 3-4. roku zycia. W Morzu P˘lnocnym dorsz dojrzewa plciowo dopiero w 5-6 roku zycia, a w Morzu Barentsa w 8-12 roku zycia.

      Tarlo w Baltyku odbywa sie w glebokich wodach gdzie zasolenie jest wieksze, co zapewnia ikrze plywalnosc (od marca do sierpnia z nasileniem w kwietniu-czerwcu). Kolo Nowej Fundlandii nasilenie tarla trwa od grudnia do marca, kolo Islandii od marca do czerwca. Pojedyncza, dorosla, duza drapiezna samica dorsza moze zlozyc od 0,5 mln do 9 mln jaj, kt˘re unosza sie nastepnie swobodnie w wodzie. Po 15-20 dniach wylegaja sie z nich larwy dlugosci okolo 4 mm i rozpoczynaja zerowanie w wodach pelagialnych nadal unoszone pradem wody.

      Po uplywie 3 miesiecy mlode dorsze osiagaja dlugosc od 3 do 6 cm i przechodza na przydenny tryb zycia. W tym okresie u mlodych, migrujacych dorszy atlantyckich rozpoczyna sie wedr˘wka pokarmowa na plytkie wody, gdzie zywia sie bezkregowcami. Osobniki dorosle wykonuja dlugie wedr˘wki na tarliska, a po okresie godowym z tarlisk na zerowiska.

POKARM
      Dorsz jest drapieznikiem. Zywi sie gl˘wnie rybami. Powszechny jest kanibalizm im wiekszy okaz, tym czesciej odzywia sie mlodymi swojego gatunku, majacymi do 3 lat i mierzacymi do 40 cm. Pogon za rybami ulatwia mu wrzecionowaty ksztalt ciala znamionujacy dobrych plywak˘w. Silnie zbudowany i uzebiony pysk drapieznej ryby jest przystosowany do chwytania zdobyczy, a dobrze rozwiniety wasik na podbr˘dku pomaga przy penetracji dna.

      Mimo drapieznego stylu zycia dorsz atlantycki r˘wniez jest jednym z ogniw pokarmowych wsr˘d innych drapieznik˘w, (np. dla zarlacza blekitnego, kolenia pospolitego czy kongera).

Hodowla
Dorsz
Dorsz
      Hodowla dorsza znajduje sie jeszcze w poczatkowym stopniu rozwoju. Od konca lat 90. istnieja farmy dorsza w Norwegii, a w ostatnich latach powstaly farmy w Szkocji, Islandii i Niemczech.

      Pierwsze pr˘by hodowli drapieznych dorszy mialy miejsce juz w latach 70 XX w., ale nie poradzono sobie z dokarmianiem malych larw dorsza. Hodowcy uczyli sie z bled˘w popelnianych przy hodowli lososia. Nadal staraja sie o polepszenie bilansu pokarmowego do tej pory potrzeba im 1,5 kg pokarmu na 1 kg dorsza co zmniejsza rentownosc. Innym problemem jest potrzeba jednoczesnej hodowli planktonu, kt˘ry jest potrzebnym pokarmem swiezo wyklutego, 4 milimetrowego dorsza. Problem ten znacznie hamuje jeszcze szybszy wzrost rozwoju hodowli dorsza. Poza tym hodowcom nie udaje sie jeszcze kontrolowac libida dorsza, kt˘re ma wplyw na jego wzrost. Przy kontroli libida uzywa sie sztucznego swiatla umieszczanego pod woda. Ma ono imitowac dluzsze dni letnie i stymulowac dorsza do zahamowania popedu plciowego, kt˘ry pobudza dorsza w normalnych warunkach wiosna.

Filmy 

Dorsz

Dorsze na wolnosci


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 21 ->